Tags

Related Posts

Share This

Faktura do paragonu tylko NIP-em nabywcy – czy muszę wymienić kasę fiskalną?

Od nowego roku faktura do paragonu może zostać wystawiona tylko wtedy, gdy nadrukowano na nim NIP nabywcy. Niektóre kasy fiskalne nie mają możliwości umieszczenia NIP-u na paragonie. Co w w takiej sytuacji? Czy ich właścicieli czeka wymiana kas fiskalnych w 2020 roku?

Podpisana przez Prezydenta ustawa wprowadza warunek dla paragonów, do których może zostać wystawiona faktura. Sprzedawca może wystawić fakturę tylko jeśli na paragonie widnieje numer NIP nabywcy. Taki sam warunek dotyczy klienta, który chciałby wykazać fakturę do paragonu w ewidencji.

Niedostosowanie się do nowych przepisów będzie groziło sankcjami finansowymi. Organ podatkowy może nałożyć je zarówno na sprzedawcę danego towaru lub usługi widniejącego na fakturze, jak i na ich nabywcę.

 

A co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje kasą fiskalną starego typu? Niektóre takie modele nie mogą nadrukować numeru NIP nabywcy na paragonie. Czy podatników czeka masowa wymiana kas fiskalnych w 2020 roku?

 

Faktura do paragonu tylko NIP-em nabywcy – czy muszę wymienić kasę fiskalną?

NIP nabywcy na paragonie to obligatoryjny dodatkowy element identyfikujący nabywcę. Wymóg zamieszczenia go na paragonie w przypadku potrzeby wystawienia faktury jest obligatoryjny. Obejmuje on wszystkie branże. Twórcy ustawy nowelizacyjnej przewidzieli scenariusz, w którym przedsiębiorca nie może nadrukować NIP, bo nie pozwalają na to możliwości urządzenia. Nowe przepisy nie będą wymagać od podatników zakupu nowoczesnych kas fiskalnych. Zmiany w przepisach dotyczą właściwie wyłącznie posiadaczy sprzętów dysponujących techniczną możliwością wydruku NIP-u nabywcy na paragonie.

 

Faktura do paragonu fiskalnego z kasy starego typu

Procedura postępowania w przypadku użytkowników kas fiskalnych nieposiadających technicznej możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie jest prosta. Kupujący musi poinformować sprzedawcę przy zakupie, że nabywa towar albo usługę jako podatnik, a nie konsument. Sprzedawca poinformowany o tym fakcie nie zarejestruje takie sprzedaży na kasie i nie wydrukuje paragonu fiskalnego. Od razu wystawi takiemu przedsiębiorcy fakturę. Postąpi tak samo jak w przypadku każdej innej transakcji na rzecz podmiotu gospodarczego.

 

Od kiedy zmiany w wystawianiu faktura do paragonu?

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw jest już zatwierdzona i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy zaczną obowiązywać podatników 1 stycznia 2020 roku.

 

Sankcje karne związane z brakiem kasy fiskalnej 2017