Tags

Related Posts

Share This

Jak wybrać dobrą kasę fiskalną?

Wybór kasy fiskalnej to wyzwanie, przed którym każdego roku staje mnóstwo podatników. W 2015 roku będzie ich jeszcze więcej. Do 1 marca 2015 roku kasę fiskalną muszą wprowadzić usługodawcy, którzy zdecydowali się kontynuować usługi nowo dodane do katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas. Fryzjerzy, lekarze, mechanicy samochodowi i wiele, wiele innych osób musi wystartować z kasą w tym terminie.

Z kolei każdy taki podatnik, który zdecyduje się ruszyć z działalnością usługową (i będzie wykonywał czynności wyłączone ze zwolnień od 2015 roku) na wprowadzenie kasy fiskalnej ma 2 miesiące liczone od końca miesiąca, w którym rozpoczął sprzedaż danej usługi. Urządzenie rejestrujące mają obowiązek wprowadzić też podatnicy, którzy przekroczyli limit do zwolnienia obrotowego.

Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny musisz kupić kasę fiskalną, jej wybór może być dla Ciebie niełatwym zadaniem. Zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś ze sprzętu tego typu i nie masz orientacji w dostępnych rozwiązaniach. Kasy fiskalne Posnet, kasy Elzab, drukarki fiskalne Novitus, Innova… niejeden serwis kas fiskalnych czy sklep internetowy z urządzeniami fiskalnymi, ma bogaty wybór rozmaitych modeli – a wymieniliśmy tylko najbardziej znany marki. Jak z wybrać dobrą kasę fiskalną? I nie zrujnować budżetu firmy?

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Skoro mówimy już o budżecie, trzeba przyznać, że cena kasy fiskalnej to sprawa, która często interesuje przedsiębiorców w pierwszej kolejności. Jeśli chodzi o tanie kasy fiskalne Pruszków ma naprawdę sporą ofertę. Nikt nie chce przepłacać, to oczywiste. Niestety kwestia wydatku na kasę sprowadza się do nastawienia: Skoro już mam taki obowiązek, to kupię najtańszą kasę fiskalną i będę miał to z głowy. Najtańsze kasy fiskalne to koszt rzędu 400zł. Zanim jednak dokonamy wyboru najtańszego urządzenia, dobrze się zastanówmy… Niska cena kasy fiskalnej może się okazać jej jedyną zaletą.

Najtańsze kasy fiskalne… Czy to się opłaca?

Nie miałeś jeszcze do czynienia z kasą fiskalną? Nigdy wcześniej nie prowadziłeś ewidencji z jej pomocą? W takim razie musisz wiedzieć, że obowiązki podatnika w tym zakresie, to nie tylko rejestrowanie transakcji i drukowanie paragonu fiskalnego przy sprzedaży. To dużo więcej różnych czynności, z których wiele będziesz musiał wykonywać sam. Od tego jaką kasę wybierzesz, zależy Twój późniejszy komfort jej użytkowania.

Zanim wydrukujesz pierwszy paragon fiskalny, urządzenie musi zostać skonfigurowane i zafiskalizowane. Do jego urządzenia należy wprowadzić dane firmy i szczegóły związane ze sprzedażą np. poprawne nazwy towarów i usług, które potem będą się drukować na dokumentach kasowych. Nazwy produktów czy usług nie mogą być przypadkowe – ich formę regulują konkretne przepisy. Podobnie zresztą jak całą ewidencję sprzedaży – wszystko musi odbywać się zgodnie z przepisami. Prowadzenie kasy fiskalnej to także późniejsze archiwizowanie danych, przeglądy techniczne czy w końcu kontrole skarbowe. Każdej z tych spraw można poświęcić odrębny artykuł – teraz jedynie chcemy pokazać, że zanim kupisz urządzenie rejestrujące dla siebie, powinieneś się dobrze zastanowić, żeby nie utrudnić sobie pracy przez kolejne lata.

Nie wszystkie czynności będziesz wykonywał samodzielnie – fiskalizacja kasy to usługa, którą musi wykonać autoryzowany serwis kas fiskalnych podobnie jak przeglądy techniczne. Jednak większość codziennych zadań, takich jak drukowanie paragonów, wymiana rolki papieru, generowanie raportów dobowych czy miesięcznych, przechowywanie dokumentów kasowych czy zlecanie przeglądów – to wszystko  będzie należało do Ciebie.

Dobra kasa fiskalna będzie pozwoli Ci sprawnie wywiązywać się ze wspomnianych wyżej obowiązków.

Niestety najtańsze kasy fiskalne są często nienajlepsze. Jeżeli się na nią zdecydujesz szybko to dostrzeżesz. Rozszyfrowywanie mało intuicyjnego menu, kiepski wygląd i mała mobilność, niewydajna bateria, brak nowoczesnych opcji archiwizacji danych, drukowania faktur na paragonie czy NIPu klienta, duże koszty eksploatacji – po jakimś czasie zaczniesz się po prostu rozglądać za czymś lepszym, co wygeneruje dodatkowy koszt. Do wymiany urządzenia fiskalnego na nowocześniejszy model z odpowiednimi funkcjami, zmuszą Cię w końcu zmieniające się przepisy ustawodawcy.

Jeżeli masz mały punkt usługowy czy mały butik nie musisz od razu kupować zaawansowanej technologicznie drukarki fiskalnej za kilka tysięcy. Dobra kasa fiskalna, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom to koszt w granicach 1000-1200zł. Za tę cenę możesz mieć urządzenie naprawdę doskonałej jakości, odpowiadające wysokim standardom. Będzie wygodne w użytkowaniu i zapewni obsługę klienta na odpowiednim poziomie.

1000zł za kasę fiskalną to dla Ciebie dużo? Nie tak dużo, jeśli przysługuje Ci ulga na zakup kasy fiskalnej.

Ulga na zakup kasy fiskalnej może wynieść nawet 700zł!

Jeszcze jednym powodem, dla którego zachęcam Ciebie do zdecydowania się od razu na porządną, choć nieco droższą kasę fiskalną, jest ulga na zakup kasy fiskalnej. Przewidziano ją dla podatników zaczynających ewidencję na kasie fiskalnej.

Jeśli więc dopiero rozpoczynasz ewidencję z zastosowaniem kasy fiskalnej i spełniasz kilka podstawowych warunków, to najpewniej i Tobie przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej. Na zwrot jakiej wysokości możesz liczyć? Kwota odliczenia może wynosić nawet 700 zł za każde zgłoszone urządzenie fiskalne! Przy czym chodzi o moment, gdy dopiero startujesz z kasą – warto go dobrze wykorzystać.

Gdzie kupić dobre i tanie kasy fiskalne? Warszawa, inne duże miasta mają mnóstwo do punktów do zaoferowania. Autoryzowane serwisy kas fiskalnych – to miejsca, w których możesz liczyć na duży wybór urządzeń, ale też wsparcie doświadczonych serwisantów. Kasy fiskalne Posnet, Elzab, Novitus, Innova czy innych znanych producentów znajdziesz też w sklepach internetowych.

Cena kasy fiskalnej to oczywiście nie wszystko – gdy udasz się do salonu z kasami, serwisant pokaże Ci najpewniej kilka urządzeń różnych marek w podobnej cenie. Jak wśród nich wybrać sprzęt dla siebie? Jak wybrać kasę fiskalną dopasowaną do potrzeb naszego sklepu, warsztatu, gabinetu kosmetycznego itd.?

O tym jak wybrać kasę fiskalną, by nie żałować, przeczytaj w artykule Jak wybrać kasę fiskalną – 6 podstawowych wskazówek