Kara za brak paragonu w ferie 2014

To już ostatnie tygodnie zimowych ferii szkolnych – na urlopy rodzinne mogą wyjechać mieszkańcy województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Trwają w związku tym ostatnie tygodnie kontroli skarbowych w ramach akcji „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy? A czego – konsumenci?

Nie masz kasy? Masz problem…

Kontrole skarbowe w ramach kampanii „Nie bądź jeleń, weź paragon” mają związek z tytułowym paragonem drukowanym z kasy fiskalnej. Podczas inspekcji kontrolerów przedsiębiorcy mogą się spodziewać, że zostanie sprawdzona prawidłowość sprzedaży pod kątem ewidencji na urządzeniu rejestrującym. Zasadniczą kwestią jest fakt, czy podatnik posiada kasę lub drukarkę rejestrującą w firmie, jeśli ma taki obowiązek oraz czy z niej korzysta.  Ważną sprawę stanowi też w jaki sposób korzysta z kasy fiskalnej: czy ewidencjonuje na niej każdą sprzedaną usługę lub towar oraz czy drukuje paragon fiskalny klientowi po transakcji, który jest potwierdzeniem rzetelnej ewidencji obrotów i podatku.

Fiskus może też skontrolować inne kwestie związane z prowadzeniem kasy, na przykład: książkę serwisową albo obowiązkowy przegląd techniczny. Jeśli w firmie nie musi znajdować się kasa fiskalna, to kontrola przyjrzy się innym formom prowadzenia rejestru sprzedaży w przedsiębiorstwie.

Kara za brak kasy fiskalnej, kara za brak paragonu

Jaka kara za brak kasy fiskalnej lub za niewydrukowanie paragonu grozi podatnikom poddanym kontroli? Niektóre wystawiane przez fiskusa mandaty sięgały dotychczas prawie 3000 złotych!

Konsumencie, nie bądź jeleń w ferie!

„Weź paragon” to nie tylko kontrole skarbowe w przedsiębiorstwach, mandaty i kary. To także atrakcje dla klientów i ich dzieci. Plakaty, ulotki, prelekcje organizowane w szkołach, konkursy edukacyjne, wszystko to po to, by nawet najmłodsi konsumenci wiedzieli, że sprzedaż w firmie wiąże się z obowiązkami podatkowymi. To także próby pogłębienia świadomości, że paragon fiskalny stanowi ważny dokument – potwierdzenie uczciwego prowadzenia biznesu w firmie, w której robimy zakupy. To także dokument istotny podczas reklamacji czy dokonywania zwrotu towaru.

Ferie zimowe dla ostatnich województw potrwają do 2 marca 2014 – wtedy też zakończy się zimowa odsłona akcji „Nie bądź jeleń, weź paragon”.