Kasa fiskalna dla lekarza w 2015 a kontrakt z NFZ

W 2015 roku wielu lekarzy będzie musiało zacząć stosować kasę fiskalną. Wielu więc zastanawia się, jak ma wyglądać prawidłowa ewidencja wykonywanych usług. Problem może stanowić sytuacja, gdy lekarz lub lekarz dentysta oprócz usług prywatnych, wykonuje też usługi w ramach kontraktu z NFZ. Ta kwestia dotyczy również ciebie?

Bardzo wielu lekarzy pracuje w ten sposób: wykonują usługi prywatne w ramach swojego gabinetu, ale też usługi medyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z projektu nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów – które wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku – wynika, że każdy lekarz prowadzący prywatny gabinet musi mieć kasę fiskalną.

Skoro kasa fiskalna dla lekarze w 2015 roku będzie obowiązkowa, to czy oznacz to, że będzie musiał na niej rejestrować każdą wykonaną usługę? Nawet tę świadczoną w ramach NFZ?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w ustawie o VAT. Z art. 111 ust. 1 ustawy dowiadujemy się, że:

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Z zapisu tego wynika wyraźnie, że ewidencji na kasie fiskalnej podlegają czynności wykonywane jedynie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Reguła ta nie zmieni się w 2015 roku.

Logicznie rzecz biorąc, chociaż kasa fiskalna dla lekarza będzie w przyszłym roku obligatoryjna, to nie trzeba będzie z niej korzystać w przypadku usług świadczonych w ramach NFZ. Dlaczego?

Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia jest podmiotem gospodarczym. A ewidencja z użyciem kasy fiskalnej obejmie tylko te usługi, które wykonywane są na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

To z Narodowym Funduszem (albo inną firmą, która prowadzi przychodnię, a z którą współpracuje podatnik) rozlicza się lekarz, a nie z pacjentem.

Paragon fiskalny lekarz czy lekarz stomatolog wystawi więc tylko za te usługi, które świadczy w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, bezpośrednio na rzecz pacjenta.