Podatnicy stracą prawo do zwolnienia – kto będzie musiał mieć kasy fiskalne w 2015?

Znany jest projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów, które ma wejść w życie z początkiem 2015 roku. Podatników czekają duże zmiany w kwestii obowiązku rejestrowania sprzedaży z użyciem kas fiskalnych. Niezależnie od osiąganych obrotów, drukarki fiskalne lub kasy fiskalne w 2015 będą, zgodnie z projektowanymi regulacjami, musieli mieć mechanicy samochodowi, fryzjerzy czy stomatolodzy.

Z końcem 2014 roku przestanie obowiązywać aktualne rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ((Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

Projekt nowego rozporządzenia, o którym wspomnieliśmy, przewiduje utratę prawa do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej ze względu na niskie obroty roczne. Aktualne przepisy pozwalają wielu usługodawcom prowadzić sprzedaż bez ewidencji z użyciem kasy fiskalnej i bez drukowania paragonów. Korzystają oni ze zwolnienia – jeśli nie przekroczą określonego limitu obrotu rocznego: 20,000zł netto lub kwoty wyliczanej proporcjonalnie (w przypadku przedsiębiorców rozpoczynających działalność w trakcie 2014 roku).

Zmiany w przepisach od 1 stycznia 2015 roku

Jeżeli nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku, to wielu podatników utraci opisywane prawo do zwolnienia ostatniego dnia lutego 2015 roku. Przedsiębiorcy z wybranych branż, którzy prowadzili wcześniej działalność , od 1 marca 2015 będą musieli rozpocząć ewidencję z użyciem urządzeń rejestrujących w firmach. Ci natomiast, którzy dopiero planują otworzyć firmę w 2015 roku, będą musieli już na starcie biznesu, od pierwszej czynności, ewidencjonować transakcje na kasie fiskalnej – a nie dopiero wtedy, gdy przekroczą określony limit zwolnienia.

U kogo kasy fiskalne w 2015 roku?

Usługodawców z pewnością najbardziej interesuje, czy znaleźli się na liście tych podatników, u których będą musiały znaleźć się kasy fiskalne w 2015 roku.

Zgodnie z projektem rozporządzenia od 1 stycznia 2015 r. do rejestrowania sprzedaży z użyciem kas fiskalnych, będą zobowiązani: lekarze, stomatolodzy, prawnicy, kosmetyczki, fryzjerzy, mechanicy samochodowi, właściciele stacji diagnostycznych, a także osoby świadczące usługi gastronomiczne oraz zajmujące się dostawą perfum i wód toaletowych.