Prawa i obowiązki związane z kasą fiskalną

Zgodnie z polskim prawem większość przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną musi ewidencjonować obroty za pomocą kasy rejestrującej (obowiązek ten narzuca im Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, będąca dla podatników najważniejszym aktem prawnym). Dodatkowo kupno kasy fiskalnej, jej rejestracja, użytkowanie (a nawet wycofanie z eksploatacji) zostały przez ustawodawcę obwarowane wieloma przepisami, zawartymi w trzech różnych rozporządzeniach, sygnowanych przez Ministra Finansów.
Po wielu latach prowadzenia biura rachunkowego muszę stwierdzić, iż wielu przedsiębiorców (zwłaszcza początkujących) ma spore problemy z poprawną interpretacją poszczególnych wymogów i często prosi mnie o pomoc w ich wyjaśnieniu.  Dlatego postanowiłem stworzyć mały samouczek, w którym zamierzam omówić wszystkie obowiązki, które prawo nakłada na użytkowników urządzeń rejestrujących.
Na moim blogu znajdą Państwo słowniczek najważniejszych pojęć fiskalnych, a także zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania. Mam nadzieję, że podane przeze mnie informacje przydadzą się Państwu w codziennej praktyce handlowej i pozwolą na uniknięcie kosztownych nieraz błędów.
Bowiem fiskus – jak to fiskus – rzadko kiedy tłumaczy, za to chętnie karze. Nawet wówczas, gdy podatnik łamie prawo nieświadomie bez intencji oszukania Skarbu Państwa.