W 2015 paragon fiskalny od kosmetyczki

Jeśli wykonujesz usługi kosmetyczne lub kosmetologiczne, albo planujesz założyć działalność o takim profilu zapoznaj się z przepisami, które wejdą w życie w przyszłym roku. Od 1 stycznia 2015 roku obowiązek posiadania kasy fiskalnej i drukowania paragonów będą miały wszystkie kosmetyczki.

Zmiany w stosowaniu kas fiskalnych to temat, który żywo interesuje podatników. Wielu z nich zastanawiało się, jakie zmian w tej kwestii przyniesie rok 2015. Z końcem grudnia 2014 roku wygasa rozporządzenie Ministerstwa Finansów z 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Z roku na rok ustawodawca wprowadza kolejne zmiany, w efekcie których coraz więcej firm musi mieć kasy fiskalne, a coraz mniej korzysta ze zwolnienia z tego obowiązku.

Przedsiębiorcy obawiali się kolejnego zmniejszenia limitów do zwolnienia podmiotowego. Aktualnie limit te wynosi 20 tys. zł netto w skali roku. Jego przekroczenie przez podatnika, skutkuje koniecznością zakupu kasy fiskalnej.

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas został już opracowany – firmy nie muszą obawiać się wprawdzie zmian w wysokości limitu – nadal będzie to wspomniane 20 tys. zł rocznie. Niestety wielu przedsiębiorców całkowicie straci przywilej sprzedaży bez kasy. Nowe rozporządzenie, które wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku, poszerza bowiem jednoznacznie katalog czynności wyłączonych z wszelkich zwolnień z kas.

Wyłączenia ze zwolnień w 2015 roku dotkną zwłaszcza usługodawców. Wśród czynności, dla których od nowego roku nie będzie już można zastosować prawa do zwolnienia, między innymi znalazły się usługi kosmetyczne oraz kosmetologiczne. O czym czytamy § 4 ust. 1 pkt 2 lit. h projektu nowego rozporządzenia:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku: (…)

2) świadczenia usług: (…)

h) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

Paragon fiskalny od każdej kosmetyczki

W praktyce zapis ten oznacza, że każda kosmetyczka, która świadczy usługi w ramach własnej działalności, będzie musiała mieć kasę fiskalną. Dotychczasowe prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy utrzyma tylko przestanie mieć wkrótce zastosowanie. W 2015 roku kosmetyczek nie będzie już dotyczyło żadne zwolnienie, ponieważ usługi kosmetyczne lub kosmetologiczne zostały wyłączone na mocy nowego rozporządzenia z jakichkolwiek zwolnień. W 2015 roku czynności te będą musiały być ewidencjonowane z użyciem kasy fiskalnej, bez względu na obrót firmy. Paragon fiskalny kosmetyczka wystawi przy każdej wykonanej usłudze kosmetycznej. Nie ma znaczenia czy podatnik prowadzi własny gabinet, podnajmuje stanowisko w salonie fryzjerskim, czy świadczy usługi w miejscu zamieszkania klientów.